Ugrás a tartalomra

Hírek, aktualitások

Beszédek

Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök beszéde az új országgyűlés alakuló ülése alkalmából

Tisztelt Országgyűlés! 
Tisztelt Honfitársaim!

Ezredéve államalkotó nép vagyunk. Ezredéve tudjuk és akarjuk is életünket alakítani, és mindent megteszünk – amennyire egy emberi közösségnek lehetséges –, hogy sorsunk irányítójává váljunk. Tesszük ezt hol szerencsésebb, hol rosszabb időkben; hol sikerrel, hol pedig kudarcokkal övezve. A saját döntés jogáról azonban sosem mondtunk le.

Rede von Herrn Staatspräsident Dr. Tamás Sulyok in Pirna anlässlich des Gedenktages der Verschleppung der Ungarndeutschen

Sehr geehrter Herr Ministerpräsident! 
Sehr geehrte Frau Hoffmann!
Sehr geehrte Teilnehmer! 
Meine lieben deutschen Freunde!

Vor achtzig Jahren wurden von einem Tag auf den Anderen deutsche Menschen und Familien aus Ungarn vertrieben. In drei Wellen hat man uns über 200 tausend Seelen entrissen. Sie waren meine Mitbürger, hoch angesehene Bürger meiner Heimat.

Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök beszéde Pirnában a magyarországi németek elhurcolásának emléknapja alkalmából

Tisztelt Miniszterelnök Úr! 
Tisztelt Egybegyűltek! 
Kedves Német Barátaim!

Nyolcvan éve egyik napról a másikra űztek el Magyarországról német embereket és családokat. Három hullámban több mint 200 ezer lelket szakítottak el tőlünk. Ők a honfitásaim voltak. Megbecsült polgárai hazámnak.

Nyilatkozatok, közlemények

A Sándor-palota közleménye az államfő Alkotmánybírósághoz benyújtott indítványáról

Az elmúlt hónapokban elhangzott, közjogi méltóságok elmozdítását célzó politikai nyilatkozatok olyan alaptörvény-módosítások lehetőségét is felvetik, amelyek általános jellegű szabályozás helyett egyedi helyzetek rendezésére irányulnak.

Az Alkotmánybíróság az Alaptörvény absztrakt értelmezésével segítheti állami szervek között felmerülő konfliktusok, politikai viták jogi mederben tartását és az alkotmányos elvekkel összhangban álló jogalkotást.

A Sándor-palota közleménye a köztársasági elnök alkotmányos feladatait érintő egyes aktuális kérdésekről

A köztársasági elnök - esküjéhez híven - a hatályos Alaptörvénynek megfelelően látja el feladatát, ahogyan egyébként a Kormány és az Országgyűlés képviselői is.

Az április 12-i országgyűlési választások nyomán a kormánypárt és a miniszterelnök részéről tett nyilatkozatok alapján világossá vált, hogy egy új politikai igény fogalmazódott meg a köztársasági elnöki funkció újraértelmezésére.

A Sándor-palota közleménye a "kegyelmi ügyként" megismert döntés dokumentumaival kapcsolatosan

A köztársasági elnök a "kegyelmi ügyként" ismertté vált KEH/2787-6/2023 ügyiratszámú kegyelmi döntés kivizsgálását kezdettől teljes egészében támogatja, és ahogyan azt a Sándor-palota 2026. május 19-i közleményében kijelentette, kész együttműködni a Kormánnyal annak érdekében, hogy a közvélemény valós képet kaphasson erről a nagy közfelháborodást kiváltó esetről.

Események

A köztársasági elnök a Magyar Olimpiai Bizottság 130 éves jubileumi gáláján

A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) létrejöttének 130. évfordulóját ünneplő olimpiai közösséget köszöntötte dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök a Szépművészeti Múzeumban.

Az államfő beszédében kijelentette: A sport nekünk, magyaroknak igazi közösségformáló erő, mivel nemzedékek adják tovább egymásnak a tudást, a lelkesedést és a szenvedélyt.

A köztársasági elnök szerint a Magyar Olimpiai Bizottság 130 évvel ezelőtti megalapításával olyan nemzeti erőforrás született, amely tartást, hitet adott és ad ma is a magyar sportnak.

Sulyok Tamás szerint a szegedi székesegyház és a Dóm tér különleges értéket képvisel a nemzet életében és gondolkodásában

Dr. Sulyok Tamás a szegedi Dóm és a tér nemzeti emlékhellyé nyilvánítását jelző sztélé Klebelsberg Kuno születésének 150. évfordulója alkalmából megrendezett avatásán azt mondta, "az égig érő Dóm és a hatalmas tér nekünk, szegedieknek a szívünkhöz nőtt”. A térben egyszerre van jelen a szakralitás, a tudomány és a kultúra. Tekintélyt parancsoló a Magyarok Nagyasszonya-székesegyház magassága.

A szegedi lézeres kutatóközpontba látogatott dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök

Dr. Sulyok Tamás államfő az általa fővédnökként támogatott Kutató Diákok Mozgalmának szervezésében az ELI-ALPS szegedi lézeres kutatóközpontba érkező fiataloknak úgy fogalmazott, hogy „a szegedi kutatóközpont a lézertechnológia fejlődésének motorja”.

"A jövő itt születik" - emelte ki dr. Sulyok Tamás hozzátéve, Magyarország büszke arra, hogy az ELI-ALPS itt működik, hogy a világ sok államából idejönnek a tudósok kutatni.

Interjúk

Jogállamsértés - Dr. Sulyok Tamás államfő interjúja a Die Weltwoche svájci lapnak

Sulyok Tamás, Magyarország elnöke ellenáll lemondatásának. A Weltwoche című lappal folytatott beszélgetésben az alkotmányjogász elmagyarázza, miért nem mond le - és hogy Magyar Péter miniszterelnök eljárása miért jelent veszélyt az európai jogállamra nézve.  

A „Stiller Staatsstreich in Ungarn? Staatspräsident Tamás Sulyok über die Verfassungskrise und Magyar” című WeltWoche videóinterjú teljes magyar leirata:

Köszöntöm Önöket, szeretettel üdvözlöm Önöket és gyönyörű napot kívánok, kedves barátok távolról és közelről. 
Szokatlan környezetből köszöntöm Önöket a Weltwoche Daily ’Die andere Sicht’ független, kritikus, kedélyes különkiadása számára nagyon fontos interjú alkalmával 2026. június 6.-án. 

„Fenyegetéseken nem alapulhat sem demokrácia, sem jogállam.” - Interjú dr. Sulyok Tamással a Cicero c. német politikatudományi folyóiratban

Elnök úr, jól érzi magát a magyar államfői tisztségében?

Köztársasági elnöknek lenni, minden magyar embert szolgálni és képviselni hatalmas megtiszteltetés, talán a legnagyobb, amit magyar ember kaphat. Felelősségteljes és kétségkívül nagyon szép feladat, természetesen a maga kihívásaival együtt.

Ha az új magyar miniszterelnök, Magyar Péter akaratán múlott volna, legkésőbb ma éjjel bejelentette volna lemondását. Miért nem tett így?

Korábbi Hírek

Ha bölcs döntések születnek Brüsszelben, azzal a helyi közösségek és Európa is gazdagodik

Átadták a mintegy 400 millió forintból kialakított turisztikai központot Barcson pénteken. Novák Katalin az eseményen azt hangsúlyozta: a beruházás jó példa arra, hogy ha bölcs döntések születnek Brüsszelben, azzal a helyi közösségek és Európa is gazdagodik.

Addig van magyar jövő, amíg vannak gyermeket vállalók Magyarországon

Az államfő kétnapos Somogy vármegyei látogatásának első napján, a somogyi vármegyeszékhely Életfa ünnepségén családok előtt úgy fogalmazott: édesanyaként tudja, mekkora felelősség gyermeket vállani. A gyermekvállalás nemcsak boldogságról, vidámságról, könnyű napokról szól, hanem nehézségekkel, problémákkal, kihívásokkal is jár, amelyekkel szembe kell nézni.

Novák Katalin telefonon egyeztetett lengyel kollégájával

A lengyel-magyar barátság napja alkalmából telefonon egyeztetett csütörtökön Novák Katalin köztársasági elnök és Andrzej Duda lengyel elnök - tájékoztatta az MTI-t a Sándor-palota kommunikációs igazgatója.

Farkas Vajk közölte: a két államfő az emléknap alkalmából megerősítette a két nemzet közötti évszázados barátság fontosságát, és biztosították egymást arról, hogy mindent megtesznek annak fenntartásáért, erősítéséért. "Olyan barátságról van szó, amely kiállta az idő próbáját, és amelyben az egymás iránti szolidaritás mindig fontos szerepet játszott" - tudatta.

A természeti kincsek és az itt élők adják Magyarország szépségét

Magyarország szépségét egyszerre adják a természeti kincsek és az itt élő emberek - mondta a köztársasági elnök csütörtökön Fonyódon a felújított Szaplonczay sétány átadásán, hozzátéve, feladatának érzi, hogy felhívja a figyelmet az ország emberi és természeti gazdagságára.

Novák Katalin: a magyar ember segít, ha baj van

A magyar ember segít, ha baj van, s most egyszerre kell támogatnunk az orosz-ukrán háború elől menekülőket és az ott maradtakat - mondta Novák Katalin köztársasági elnök, aki a Karitatív Tanács szervezeteinek vezetőit, ukrajnai menekülteket, köztük gyermekeket fogadott szerdán a Sándor-palotában Budapesten.

A köztársasági elnök felhívta a figyelmet a karitatív szervezetek összehangolt, kitartó munkájára, valamint arra, hogy a segélyszervezetek, a civilek, az egyházak képviselői mellett minden magyar ember segít, ha baj van.

Nagyköveti kinevezések a Sándor-palotában

Novák Katalin köztársasági elnök rendkívüli és meghatalmazott nagyköveti rangot adományozott dr. Bánhegyi Gergelynek, akit Magyarország dublini nagykövetségének vezetésével, valamint dr. Beck Andrásnak, akit Magyarország limai külképviseletének vezetésével bízott meg.

"A levéltárak a magyar családok, és ezen keresztül az egész nemzet emlékét őrzik"

A levéltárak a magyar családok, és ezen keresztül az egész nemzet emlékezetét őrzik - mondta Novák Katalin köztársasági elnök kedden az alapításának 300. évfordulóját ünneplő Magyar Nemzeti Levéltárban Budapesten.

A köztársasági elnök kiemelte: a magyar történelem megismeréséhez, megértéséhez a magyar családok történeteinek megismerésével juthatunk közelebb.

Felvonták a nemzeti lobogót az Országház előtt

Novák Katalin köztársasági elnök és Kövér László, az Országgyűlés elnöke jelenlétében a Himnusz hangjaira, katonai tiszteletadás mellett a honvédség díszegysége vonta fel a nemzeti lobogót a március 15-i nemzeti ünnepen az Országház előtt. 

Az ünnepi rendezvényen részt vett a kormány több tagja, továbbá az állami és katonai szervezetek és a diplomáciai testület képviselői. 

Az ünnepélyes zászlófelvonás eseményén közreműködött a központi katonazenekar és a nemzeti lovas díszegység.

Novák Katalin március 15-i nemzeti ünnep alkalmából Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át

A ragaszkodás a szabad, független Magyarországhoz, a magyar nemzethez köt össze bennünket, magyarokat, generációról generációra, több mint ezer esztendeje - hangsúlyozta Novák Katalin köztársasági elnök a március 15-i nemzeti ünnep alkalmából adományozott Kossuth- és Széchenyi-díjak, valamint Magyar Érdemrend kitüntetések átadásán az Országházban.

Emlékeztetett: a magyarokat a történelem arra tanította meg, hogy soha nem téveszthetik szem elől a haza érdekeit. A világot, az életet csak mi láthatjuk sajátosan magyar szemmel - mutatott rá.

"Soha nem téveszthetjük szem elől a haza érdekeit!" - Novák Katalin beszéde a Kossuth- és Széchenyi-díjak átadásánál

"Magyar vagyok. Legszebb ország hazám
Az öt világrész nagy terűletén.
Egy kis világ maga.”
 
Miniszterelnök úr, Házelnök úr, Tisztelt Kitüntetettek, Díjazottak, kedves Vendégeink!

Hírek