Hírek, aktualitások
Beszédek
Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök beszéde az új országgyűlés alakuló ülése alkalmából
Tisztelt Országgyűlés!
Tisztelt Honfitársaim!
Ezredéve államalkotó nép vagyunk. Ezredéve tudjuk és akarjuk is életünket alakítani, és mindent megteszünk – amennyire egy emberi közösségnek lehetséges –, hogy sorsunk irányítójává váljunk. Tesszük ezt hol szerencsésebb, hol rosszabb időkben; hol sikerrel, hol pedig kudarcokkal övezve. A saját döntés jogáról azonban sosem mondtunk le.
Rede von Herrn Staatspräsident Dr. Tamás Sulyok in Pirna anlässlich des Gedenktages der Verschleppung der Ungarndeutschen
Sehr geehrter Herr Ministerpräsident!
Sehr geehrte Frau Hoffmann!
Sehr geehrte Teilnehmer!
Meine lieben deutschen Freunde!
Vor achtzig Jahren wurden von einem Tag auf den Anderen deutsche Menschen und Familien aus Ungarn vertrieben. In drei Wellen hat man uns über 200 tausend Seelen entrissen. Sie waren meine Mitbürger, hoch angesehene Bürger meiner Heimat.
Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök beszéde Pirnában a magyarországi németek elhurcolásának emléknapja alkalmából
Tisztelt Miniszterelnök Úr!
Tisztelt Egybegyűltek!
Kedves Német Barátaim!
Nyolcvan éve egyik napról a másikra űztek el Magyarországról német embereket és családokat. Három hullámban több mint 200 ezer lelket szakítottak el tőlünk. Ők a honfitásaim voltak. Megbecsült polgárai hazámnak.
Nyilatkozatok, közlemények
A Sándor-palota közleménye az Alaptörvény tizenhatodik módosításának a miniszterelnök megválasztását korlátozó rendelkezéseivel összefüggésben
Az Országgyűlés 2026.06.15-én elfogadta az Alaptörvény tizenhatodik módosítását. A köztársasági elnök az Alaptörvény módosítását kizárólag a megalkotására vonatkozó, az Alaptörvényben foglalt eljárási követelményekre tekintettel vizsgálhatja. A köztársasági elnök megállapította, hogy az Alaptörvény módosítása e követelményeknek megfelelt, nem állnak fenn az előzetes normakontroll eljárás kezdeményezésének feltételei.
A Sándor-palota közleménye az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvény és az azzal összefüggő egyes törvények költségcsökkentéssel kapcsolatos módosításáról szóló törvény aláírása kapcsán
Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvény és az azzal összefüggő egyes törvények költségcsökkentéssel kapcsolatos módosításáról szóló törvényt a mai napon aláírta, és elrendelte annak a Magyar Közlönyben történő kihirdetését. A törvény elfogadásának eljárási körülményeit megvizsgálva ugyanakkor az államfő megállapította a házszabályi rendelkezések megsértését, amelynek súlyát körültekintően mérlegelnie kellett.
A Sándor-palota közleménye az államfő Alkotmánybírósághoz benyújtott indítványáról
Az elmúlt hónapokban elhangzott, közjogi méltóságok elmozdítását célzó politikai nyilatkozatok olyan alaptörvény-módosítások lehetőségét is felvetik, amelyek általános jellegű szabályozás helyett egyedi helyzetek rendezésére irányulnak.
Az Alkotmánybíróság az Alaptörvény absztrakt értelmezésével segítheti állami szervek között felmerülő konfliktusok, politikai viták jogi mederben tartását és az alkotmányos elvekkel összhangban álló jogalkotást.
Események
A köztársasági elnök a Magyar Olimpiai Bizottság 130 éves jubileumi gáláján
A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) létrejöttének 130. évfordulóját ünneplő olimpiai közösséget köszöntötte dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök a Szépművészeti Múzeumban.
Az államfő beszédében kijelentette: A sport nekünk, magyaroknak igazi közösségformáló erő, mivel nemzedékek adják tovább egymásnak a tudást, a lelkesedést és a szenvedélyt.
A köztársasági elnök szerint a Magyar Olimpiai Bizottság 130 évvel ezelőtti megalapításával olyan nemzeti erőforrás született, amely tartást, hitet adott és ad ma is a magyar sportnak.
Sulyok Tamás szerint a szegedi székesegyház és a Dóm tér különleges értéket képvisel a nemzet életében és gondolkodásában
Dr. Sulyok Tamás a szegedi Dóm és a tér nemzeti emlékhellyé nyilvánítását jelző sztélé Klebelsberg Kuno születésének 150. évfordulója alkalmából megrendezett avatásán azt mondta, "az égig érő Dóm és a hatalmas tér nekünk, szegedieknek a szívünkhöz nőtt”. A térben egyszerre van jelen a szakralitás, a tudomány és a kultúra. Tekintélyt parancsoló a Magyarok Nagyasszonya-székesegyház magassága.
A szegedi lézeres kutatóközpontba látogatott dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök
Dr. Sulyok Tamás államfő az általa fővédnökként támogatott Kutató Diákok Mozgalmának szervezésében az ELI-ALPS szegedi lézeres kutatóközpontba érkező fiataloknak úgy fogalmazott, hogy „a szegedi kutatóközpont a lézertechnológia fejlődésének motorja”.
"A jövő itt születik" - emelte ki dr. Sulyok Tamás hozzátéve, Magyarország büszke arra, hogy az ELI-ALPS itt működik, hogy a világ sok államából idejönnek a tudósok kutatni.
Interjúk
Jogállamsértés - Dr. Sulyok Tamás államfő interjúja a Die Weltwoche svájci lapnak
Sulyok Tamás, Magyarország elnöke ellenáll lemondatásának. A Weltwoche című lappal folytatott beszélgetésben az alkotmányjogász elmagyarázza, miért nem mond le - és hogy Magyar Péter miniszterelnök eljárása miért jelent veszélyt az európai jogállamra nézve.
A „Stiller Staatsstreich in Ungarn? Staatspräsident Tamás Sulyok über die Verfassungskrise und Magyar” című WeltWoche videóinterjú teljes magyar leirata:
Köszöntöm Önöket, szeretettel üdvözlöm Önöket és gyönyörű napot kívánok, kedves barátok távolról és közelről.
Szokatlan környezetből köszöntöm Önöket a Weltwoche Daily ’Die andere Sicht’ független, kritikus, kedélyes különkiadása számára nagyon fontos interjú alkalmával 2026. június 6.-án.
„Fenyegetéseken nem alapulhat sem demokrácia, sem jogállam.” - Interjú dr. Sulyok Tamással a Cicero c. német politikatudományi folyóiratban
Elnök úr, jól érzi magát a magyar államfői tisztségében?
Köztársasági elnöknek lenni, minden magyar embert szolgálni és képviselni hatalmas megtiszteltetés, talán a legnagyobb, amit magyar ember kaphat. Felelősségteljes és kétségkívül nagyon szép feladat, természetesen a maga kihívásaival együtt.
Ha az új magyar miniszterelnök, Magyar Péter akaratán múlott volna, legkésőbb ma éjjel bejelentette volna lemondását. Miért nem tett így?
Korábbi Hírek
"150 éve Budapest létrejöttével a magyar nemzet szíve kezdett el a Duna két partján dobogni"
A történelmi városrészek egyesítéséből 150 éve nemcsak egy új város jött létre, hanem a magyar nemzet szíve kezdett el a Duna két partján dobogni – mondta Novák Katalin köztársasági elnök a Budapest 150 gálaesten a budapesti Vígszínházban.
Az államfő kiemelte: több mint ezeréves államunk testében 150 éves szív dobog, s ez a szív erőt ad a nemzetnek, hogy fennmaradjon és gyarapodjon. Novák Katalin hozzátette: innen nézve egy fiatal, szinte még kamasz városról van szó, amely előtt reményteljes és hosszú jövő áll.
„Mi írjuk a jövőt!"
Kezünkbe kell vennünk a jövő alakítását, nekünk kell írnunk a jövőt, nem az előrejelzéseknek. Demográfiai fordulatra van szükségünk. Csökkenő népességű nemzetből gyarapodóvá kell válnunk – hangsúlyozta Novák Katalin köztársasági elnök a Magyar Állandó Értekezlet és a Magyar Diaszpóra Tanács tagjainak rendezett eseményen csütörtökön a Parlamentben.
A Sándor-palota közleménye a Hunnia-ügyben
Novák Katalin köztársasági elnök a mai napon – miután a sértett Csintalan Sándor kegyelem iránti kérését meghallgatta – döntést hozott az ún. Hunnia-ügy utolsó három érintettjének kegyelmi kérelméről.
A szabadságvesztés felfüggesztéséről szóló döntés nem érinti a bűnösség kérdését. A közügyektől eltiltás vonatkozásában az államfő a kérelmek elutasításáról határozott. A mai kegyelmi döntés lezárja a 15 éve húzódó Hunnia-ügyet.
Novák Katalin találkozott Lorenzo Fontanával az Olasz Köztársaság Képviselőházának elnökével
Lorenzo Fontanával, az Olasz Köztársaság Képviselőházának elnökével folytatott megbeszéléseket Novák Katalin köztársasági elnök.
Fontos, hogy a hasonló gondolkodású nemzetek között - mint Olaszország és Magyarország - erős szövetség legyen - jegyezte meg a régi barátként említett politikussal folytatott megbeszélésről a köztársasági elnök.
Novák Katalin hangsúlyozta, "ma ugyanúgy harcolunk a családi értékekért, mint tettük ezt sok évvel ezelőtt".
Nagyköveti megbízólevelek átvétele
Novák Katalin köztársasági elnök ma négy Magyarországra akkreditált nagykövet megbízólevelét vette át.
Novák Katalin a Jónak lenni jó! adománygyűjtő kampány fővédnöke
A Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján tett látogatást Novák Katalin köztársasági elnök, hogy tájékozódjon az ott zajló szakmai munkáról.
A látogatást követően bejelentették, az államfő elvállalta a közmédia Jónak lenni jó! adománygyűjtő kampányának fővédnökségét.
A köztársasági elnököt Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, a Semmelweis Egyetem Alapítvány kuratóriumának elnöke és Siklósi Beatrix, a Jónak lenni jó! projektvezetője, a Kossuth Rádió csatornaigazgatója is fogadta.
Novák Katalin beszéde a Pannonhalma 800 ünnepségen
Excellenciás Nuncius Püspök és Főapát Urak, Eminenciás Metropolita Atya, tisztelt Tanárok, Hölgyeim és Uraim, és mindenekelőtt kedves Diákok!
Köszönöm a meghívást, megtisztel, hogy Önökkel együtt ünnepelhetek ma. Minden alkalommal örömmel tölt el az, hogy Pannonhalmára jöhetek.
Kötelességünk, hogy a hazánk érdekeit közösen képviseljük
Mindannyiunknak, függetlenül attól, hogy mit gondolunk a világról, az országnak, vagy a Kárpát-medencének melyik magyarlakta szegletéből érkeztünk, feladatunk és kötelességünk, hogy a nemzetünknek, a hazánknak az érdekeit mindenkor közösen képviseljük - jelentette ki Novák Katalin köztársasági elnök Brüsszelben pénteken.
Novák Katalin Magyarország és Belgium történelmi és diplomáciai kapcsolatairól tartott megbeszélést a belga királlyal
A magyar államfő brüsszeli látogatása keretében találkozott Fülöp belga uralkodóval a leakeni palotában.
Novák Katalin szerint a szívélyes hangulatú találkozón a két ország közötti történelmi, és a most egy évszázados diplomáciai kapcsolatok mellett az EU-s trió elnökségi felkészülés helyzetét is áttekintették.
A köztársasági elnök látogatása alkalmával Rudolf osztrák-magyar trónörökös és Stefánia belga királyi hercegnő eljegyzési vacsorája menüjének egy eredeti példányát ajándékozta Fülöp királynak.
Novák Katalin az EP-elnökével találkozott
Magyarországnak az Európai Unió Tanácsának 2024 második felében esedékes elnökségére való felkészülésről egyeztetett Novák Katalin köztársasági elnök Roberta Metsola európai parlamenti elnökkel.
"Bízom benne, hogy 2024-ben újabb sikeres magyar elnökségünk lesz" - közölte az államfő, aki hozzátette, hogy az EP-elnök is erre számít.
Magyarország 2024-es EU-csatlakozása óta eddig egyszer, 2011 első félévében töltötte be, legközelebb pedig 2024 második felében tölti be a tanács soros elnöki tisztségét.