Ugrás a tartalomra

Hírek, aktualitások

Beszédek

Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök beszéde az új országgyűlés alakuló ülése alkalmából

Tisztelt Országgyűlés! 
Tisztelt Honfitársaim!

Ezredéve államalkotó nép vagyunk. Ezredéve tudjuk és akarjuk is életünket alakítani, és mindent megteszünk – amennyire egy emberi közösségnek lehetséges –, hogy sorsunk irányítójává váljunk. Tesszük ezt hol szerencsésebb, hol rosszabb időkben; hol sikerrel, hol pedig kudarcokkal övezve. A saját döntés jogáról azonban sosem mondtunk le.

Rede von Herrn Staatspräsident Dr. Tamás Sulyok in Pirna anlässlich des Gedenktages der Verschleppung der Ungarndeutschen

Sehr geehrter Herr Ministerpräsident! 
Sehr geehrte Frau Hoffmann!
Sehr geehrte Teilnehmer! 
Meine lieben deutschen Freunde!

Vor achtzig Jahren wurden von einem Tag auf den Anderen deutsche Menschen und Familien aus Ungarn vertrieben. In drei Wellen hat man uns über 200 tausend Seelen entrissen. Sie waren meine Mitbürger, hoch angesehene Bürger meiner Heimat.

Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök beszéde Pirnában a magyarországi németek elhurcolásának emléknapja alkalmából

Tisztelt Miniszterelnök Úr! 
Tisztelt Egybegyűltek! 
Kedves Német Barátaim!

Nyolcvan éve egyik napról a másikra űztek el Magyarországról német embereket és családokat. Három hullámban több mint 200 ezer lelket szakítottak el tőlünk. Ők a honfitásaim voltak. Megbecsült polgárai hazámnak.

Nyilatkozatok, közlemények

A Sándor-palota közleménye az Alaptörvény tizenhatodik módosításának a miniszterelnök megválasztását korlátozó rendelkezéseivel összefüggésben

Az Országgyűlés 2026.06.15-én elfogadta az Alaptörvény tizenhatodik módosítását. A köztársasági elnök az Alaptörvény módosítását kizárólag a megalkotására vonatkozó, az Alaptörvényben foglalt eljárási követelményekre tekintettel vizsgálhatja. A köztársasági elnök megállapította, hogy az Alaptörvény módosítása e követelményeknek megfelelt, nem állnak fenn az előzetes normakontroll eljárás kezdeményezésének feltételei. 

A Sándor-palota közleménye az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvény és az azzal összefüggő egyes törvények költségcsökkentéssel kapcsolatos módosításáról szóló törvény aláírása kapcsán

Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvény és az azzal összefüggő egyes törvények költségcsökkentéssel kapcsolatos módosításáról szóló törvényt a mai napon aláírta, és elrendelte annak a Magyar Közlönyben történő kihirdetését. A törvény elfogadásának eljárási körülményeit megvizsgálva ugyanakkor az államfő megállapította a házszabályi rendelkezések megsértését, amelynek súlyát körültekintően mérlegelnie kellett.

A Sándor-palota közleménye az államfő Alkotmánybírósághoz benyújtott indítványáról

Az elmúlt hónapokban elhangzott, közjogi méltóságok elmozdítását célzó politikai nyilatkozatok olyan alaptörvény-módosítások lehetőségét is felvetik, amelyek általános jellegű szabályozás helyett egyedi helyzetek rendezésére irányulnak.

Az Alkotmánybíróság az Alaptörvény absztrakt értelmezésével segítheti állami szervek között felmerülő konfliktusok, politikai viták jogi mederben tartását és az alkotmányos elvekkel összhangban álló jogalkotást.

Események

A köztársasági elnök a Magyar Olimpiai Bizottság 130 éves jubileumi gáláján

A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) létrejöttének 130. évfordulóját ünneplő olimpiai közösséget köszöntötte dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök a Szépművészeti Múzeumban.

Az államfő beszédében kijelentette: A sport nekünk, magyaroknak igazi közösségformáló erő, mivel nemzedékek adják tovább egymásnak a tudást, a lelkesedést és a szenvedélyt.

A köztársasági elnök szerint a Magyar Olimpiai Bizottság 130 évvel ezelőtti megalapításával olyan nemzeti erőforrás született, amely tartást, hitet adott és ad ma is a magyar sportnak.

Sulyok Tamás szerint a szegedi székesegyház és a Dóm tér különleges értéket képvisel a nemzet életében és gondolkodásában

Dr. Sulyok Tamás a szegedi Dóm és a tér nemzeti emlékhellyé nyilvánítását jelző sztélé Klebelsberg Kuno születésének 150. évfordulója alkalmából megrendezett avatásán azt mondta, "az égig érő Dóm és a hatalmas tér nekünk, szegedieknek a szívünkhöz nőtt”. A térben egyszerre van jelen a szakralitás, a tudomány és a kultúra. Tekintélyt parancsoló a Magyarok Nagyasszonya-székesegyház magassága.

A szegedi lézeres kutatóközpontba látogatott dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök

Dr. Sulyok Tamás államfő az általa fővédnökként támogatott Kutató Diákok Mozgalmának szervezésében az ELI-ALPS szegedi lézeres kutatóközpontba érkező fiataloknak úgy fogalmazott, hogy „a szegedi kutatóközpont a lézertechnológia fejlődésének motorja”.

"A jövő itt születik" - emelte ki dr. Sulyok Tamás hozzátéve, Magyarország büszke arra, hogy az ELI-ALPS itt működik, hogy a világ sok államából idejönnek a tudósok kutatni.

Interjúk

Jogállamsértés - Dr. Sulyok Tamás államfő interjúja a Die Weltwoche svájci lapnak

Sulyok Tamás, Magyarország elnöke ellenáll lemondatásának. A Weltwoche című lappal folytatott beszélgetésben az alkotmányjogász elmagyarázza, miért nem mond le - és hogy Magyar Péter miniszterelnök eljárása miért jelent veszélyt az európai jogállamra nézve.  

A „Stiller Staatsstreich in Ungarn? Staatspräsident Tamás Sulyok über die Verfassungskrise und Magyar” című WeltWoche videóinterjú teljes magyar leirata:

Köszöntöm Önöket, szeretettel üdvözlöm Önöket és gyönyörű napot kívánok, kedves barátok távolról és közelről. 
Szokatlan környezetből köszöntöm Önöket a Weltwoche Daily ’Die andere Sicht’ független, kritikus, kedélyes különkiadása számára nagyon fontos interjú alkalmával 2026. június 6.-án. 

„Fenyegetéseken nem alapulhat sem demokrácia, sem jogállam.” - Interjú dr. Sulyok Tamással a Cicero c. német politikatudományi folyóiratban

Elnök úr, jól érzi magát a magyar államfői tisztségében?

Köztársasági elnöknek lenni, minden magyar embert szolgálni és képviselni hatalmas megtiszteltetés, talán a legnagyobb, amit magyar ember kaphat. Felelősségteljes és kétségkívül nagyon szép feladat, természetesen a maga kihívásaival együtt.

Ha az új magyar miniszterelnök, Magyar Péter akaratán múlott volna, legkésőbb ma éjjel bejelentette volna lemondását. Miért nem tett így?

Korábbi Hírek

Testvérvárosi megállapodás jött létre Székesfehérvár és Luxor között

Novák Katalin köztársasági elnök jelenlétében testvérvárosi megállapodást írt alá Székesfehérvár és Luxor vezetője szerdán Egyiptomban. 

Két történelmi város kötött ma szerződést - hangsúlyozta az eseményen Cser-Palkovics András, Székesfehérvár fideszes polgármestere. 

Igazgatási szünet a Sándor-palotában 2023. december 27. és 2024. január 01. között

Tájékoztatjuk, hogy 2023. december 27. és 2024. január 1. között a Sándor-palota az igazgatási szünetről szóló 2023. évi XXVI. törvény alapján igazgatási szünetet tart. 

Kérjük, hogy ezen időszakban megkeresését, levelét, illetve kérdéseit a kapcsolat@sandorpalota.hu e-mail-címre szíveskedjen elküldeni!

Sándor-palota

Novák Katalin a béke fontosságát hangsúlyozta II. Tavadrosz kopt pápának

A béke fontosságát hangsúlyozta Novák Katalin köztársasági elnök kedden Kairóban II. Tavadrosz kopt pápának. Az államfő Ferenc pápa mellett a kopt pápát is arra kéri, hogy tegyenek meg mindent a mielőbbi béke érdekében. 

A háború Ukrajnában és a Közel-Keleten is dúl - emelte ki a köztársasági elnök, hozzátéve: az Izraelben és a Gázai övezetben jelenleg zajló háború is rávilágít arra, hogy a különböző felekezetek közötti különbségek milyen feszültségekhez vezethetnek. 

Lépten-nyomon a családok erejével találkoztam - Interjú Novák Katalinnal a Petőfi Népe c. lapban

Vármegyénkben töltött közel három napot Novák Katalin köztársasági elnök múlt héten. Az államfő Bács-Kiskun több településére és a határra is ellátogatott. Ennek kapcsán kérdeztük.

– Nagyszülei Ágasegyházán éltek, ennek révén gyerekkorában ön is sok időt töltött Bács-Kiskunban. Mondhatjuk, hogy a közel háromnapos látogatása alkalmával egy kicsit hazajött?

Novák Katalin az illegális migráció feltartóztatásáról és a béke előmozdításáról tárgyalt Abdel Fattáh al-Szíszí egyiptomi elnökkel

Az illegális migráció, a béke fontossága és gazdasági kérdések is szerepeltek Novák Katalin köztársasági elnök és Abdel Fattáh al-Szíszí egyiptomi elnök megbeszélésének témái között hétfőn Kairóban. 

Schanda Tamás, a Sándor-palota főigazgatója, az elnök kabinetfőnöke a közmédiának a helyszínen elmondta: a két elnök a találkozón áttekintette az elmúlt évek diplomáciai teljesítményét, milyen megállapodások születtek korábban és azok végrehajtása hol tart, valamint beszéltek a jövőt érintő és aktuális kérdésekről is. 

Novák Katalin Egyiptomba és a COP28 Éghajlatváltozási Konferenciára utazik

Novák Katalin köztársasági elnök november 27-én hivatalos látogatást kezd az Egyiptomi Arab Köztársaságban, majd december 1-jén felszólal az ENSZ Éghajlatváltozási Konferenciáján (COP28). 

Egyiptom Magyarország kiemelt stratégiai partnere a közel-keleti és észak-afrikai régióban, illetve fontos szerepe van az Európa felé irányuló illegális migráció feltartóztatásában. 

A köztársasági elnök egyiptomi hivatalos látogatása során megbeszélést folytat többek között Abdel Fattáh al-Szíszí elnökkel és Hanafy Gebaly házelnökkel. 

Novák Katalin Bács-Kiskun vármegyében

Novák Katalin szerda este megnézte a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház legújabb előadását, a Meseautó című film alapján készült musical-t. 

A Sándor-palota is csatlakozott a "Vörös Szerda" nemzetközi szolidaritási akcióhoz

A „Red Wednesday-t”, azaz a „Vörös Szerdát” az üldözött keresztények melletti figyelemfelhívó és szolidaritási akciót, 2015 óta rendezik meg világszerte az Aid to the Church in Need szervezet kezdeményezésére. 

A kampány keretében szimbolikus jelentőségű középületek esti vörös fényben történő kivilágítására, illetve szolidaritási rendezvényekre kerül sor. 

Magyarország idén november 22-én 16:30 – 22:00 óra között a Budavári palotanegyed emblematikus helyszíneinek – köztük a Sándor-palotának - a vörös színű kivilágításával kapcsolódik a kezdeményezéshez.

A visegrádi együttműködés él és virul – Novák Katalin a V4 államfői találkozón Prágában

A visegrádi együttműködés él és virul, és még hosszú jövő áll előtte – mondta a köztársasági elnök a visegrádi államfők prágai csúcstalálkozóját követő szerdai sajtótájékoztatón. 

Novák Katalin kijelentette, majdnem 700 éve létezik a visegrádi országok közötti együttműködés, Csehországnak, Lengyelországnak, Magyarországnak és Szlovákiának pedig továbbra is szándékában áll ezt fenntartani, és tartalommal megtölteni. 

Az emberi jogok érvényesítéséért folyamatosan küzdeni kell!

Az emberi jogok érvényesítéséért folyamatosan küzdeni kell, hogy a jogsértések különböző formái ne ismétlődhessenek meg – hangsúlyozta Novák Katalin köztársasági elnök Budapesten azon a nemzetközi kerekasztal-beszélgetésen, amely a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) és a Magyar ENSZ Társaság szervezésében jött létre az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának 75. évfordulója alkalmából. 

Hírek