Ugrás a tartalomra

Hírek, aktualitások

Beszédek

Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök beszéde az új országgyűlés alakuló ülése alkalmából

Tisztelt Országgyűlés! 
Tisztelt Honfitársaim!

Ezredéve államalkotó nép vagyunk. Ezredéve tudjuk és akarjuk is életünket alakítani, és mindent megteszünk – amennyire egy emberi közösségnek lehetséges –, hogy sorsunk irányítójává váljunk. Tesszük ezt hol szerencsésebb, hol rosszabb időkben; hol sikerrel, hol pedig kudarcokkal övezve. A saját döntés jogáról azonban sosem mondtunk le.

Rede von Herrn Staatspräsident Dr. Tamás Sulyok in Pirna anlässlich des Gedenktages der Verschleppung der Ungarndeutschen

Sehr geehrter Herr Ministerpräsident! 
Sehr geehrte Frau Hoffmann!
Sehr geehrte Teilnehmer! 
Meine lieben deutschen Freunde!

Vor achtzig Jahren wurden von einem Tag auf den Anderen deutsche Menschen und Familien aus Ungarn vertrieben. In drei Wellen hat man uns über 200 tausend Seelen entrissen. Sie waren meine Mitbürger, hoch angesehene Bürger meiner Heimat.

Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök beszéde Pirnában a magyarországi németek elhurcolásának emléknapja alkalmából

Tisztelt Miniszterelnök Úr! 
Tisztelt Egybegyűltek! 
Kedves Német Barátaim!

Nyolcvan éve egyik napról a másikra űztek el Magyarországról német embereket és családokat. Három hullámban több mint 200 ezer lelket szakítottak el tőlünk. Ők a honfitásaim voltak. Megbecsült polgárai hazámnak.

Nyilatkozatok, közlemények

A Sándor-palota közleménye az Alaptörvény tizenhatodik módosításának a miniszterelnök megválasztását korlátozó rendelkezéseivel összefüggésben

Az Országgyűlés 2026.06.15-én elfogadta az Alaptörvény tizenhatodik módosítását. A köztársasági elnök az Alaptörvény módosítását kizárólag a megalkotására vonatkozó, az Alaptörvényben foglalt eljárási követelményekre tekintettel vizsgálhatja. A köztársasági elnök megállapította, hogy az Alaptörvény módosítása e követelményeknek megfelelt, nem állnak fenn az előzetes normakontroll eljárás kezdeményezésének feltételei. 

A Sándor-palota közleménye az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvény és az azzal összefüggő egyes törvények költségcsökkentéssel kapcsolatos módosításáról szóló törvény aláírása kapcsán

Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvény és az azzal összefüggő egyes törvények költségcsökkentéssel kapcsolatos módosításáról szóló törvényt a mai napon aláírta, és elrendelte annak a Magyar Közlönyben történő kihirdetését. A törvény elfogadásának eljárási körülményeit megvizsgálva ugyanakkor az államfő megállapította a házszabályi rendelkezések megsértését, amelynek súlyát körültekintően mérlegelnie kellett.

A Sándor-palota közleménye az államfő Alkotmánybírósághoz benyújtott indítványáról

Az elmúlt hónapokban elhangzott, közjogi méltóságok elmozdítását célzó politikai nyilatkozatok olyan alaptörvény-módosítások lehetőségét is felvetik, amelyek általános jellegű szabályozás helyett egyedi helyzetek rendezésére irányulnak.

Az Alkotmánybíróság az Alaptörvény absztrakt értelmezésével segítheti állami szervek között felmerülő konfliktusok, politikai viták jogi mederben tartását és az alkotmányos elvekkel összhangban álló jogalkotást.

Események

A köztársasági elnök a Magyar Olimpiai Bizottság 130 éves jubileumi gáláján

A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) létrejöttének 130. évfordulóját ünneplő olimpiai közösséget köszöntötte dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök a Szépművészeti Múzeumban.

Az államfő beszédében kijelentette: A sport nekünk, magyaroknak igazi közösségformáló erő, mivel nemzedékek adják tovább egymásnak a tudást, a lelkesedést és a szenvedélyt.

A köztársasági elnök szerint a Magyar Olimpiai Bizottság 130 évvel ezelőtti megalapításával olyan nemzeti erőforrás született, amely tartást, hitet adott és ad ma is a magyar sportnak.

Sulyok Tamás szerint a szegedi székesegyház és a Dóm tér különleges értéket képvisel a nemzet életében és gondolkodásában

Dr. Sulyok Tamás a szegedi Dóm és a tér nemzeti emlékhellyé nyilvánítását jelző sztélé Klebelsberg Kuno születésének 150. évfordulója alkalmából megrendezett avatásán azt mondta, "az égig érő Dóm és a hatalmas tér nekünk, szegedieknek a szívünkhöz nőtt”. A térben egyszerre van jelen a szakralitás, a tudomány és a kultúra. Tekintélyt parancsoló a Magyarok Nagyasszonya-székesegyház magassága.

A szegedi lézeres kutatóközpontba látogatott dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök

Dr. Sulyok Tamás államfő az általa fővédnökként támogatott Kutató Diákok Mozgalmának szervezésében az ELI-ALPS szegedi lézeres kutatóközpontba érkező fiataloknak úgy fogalmazott, hogy „a szegedi kutatóközpont a lézertechnológia fejlődésének motorja”.

"A jövő itt születik" - emelte ki dr. Sulyok Tamás hozzátéve, Magyarország büszke arra, hogy az ELI-ALPS itt működik, hogy a világ sok államából idejönnek a tudósok kutatni.

Interjúk

Jogállamsértés - Dr. Sulyok Tamás államfő interjúja a Die Weltwoche svájci lapnak

Sulyok Tamás, Magyarország elnöke ellenáll lemondatásának. A Weltwoche című lappal folytatott beszélgetésben az alkotmányjogász elmagyarázza, miért nem mond le - és hogy Magyar Péter miniszterelnök eljárása miért jelent veszélyt az európai jogállamra nézve.  

A „Stiller Staatsstreich in Ungarn? Staatspräsident Tamás Sulyok über die Verfassungskrise und Magyar” című WeltWoche videóinterjú teljes magyar leirata:

Köszöntöm Önöket, szeretettel üdvözlöm Önöket és gyönyörű napot kívánok, kedves barátok távolról és közelről. 
Szokatlan környezetből köszöntöm Önöket a Weltwoche Daily ’Die andere Sicht’ független, kritikus, kedélyes különkiadása számára nagyon fontos interjú alkalmával 2026. június 6.-án. 

„Fenyegetéseken nem alapulhat sem demokrácia, sem jogállam.” - Interjú dr. Sulyok Tamással a Cicero c. német politikatudományi folyóiratban

Elnök úr, jól érzi magát a magyar államfői tisztségében?

Köztársasági elnöknek lenni, minden magyar embert szolgálni és képviselni hatalmas megtiszteltetés, talán a legnagyobb, amit magyar ember kaphat. Felelősségteljes és kétségkívül nagyon szép feladat, természetesen a maga kihívásaival együtt.

Ha az új magyar miniszterelnök, Magyar Péter akaratán múlott volna, legkésőbb ma éjjel bejelentette volna lemondását. Miért nem tett így?

Korábbi Hírek

Bátorságról, segítőkészségről és önzetlenségről szól a török-magyar barátság

A bátorságról, a segítőkészségről és az önzetlenségről szóljon a török és magyar barátság következő 100 éve is - mondta Novák Katalin köztársasági elnök a törökországi Kocaeliben (korábbi nevén Izmitben) pénteken Mancs, a híres mentőkutya szobrának felavatásakor.

Novák Katalin felidézte, hogy idén 100 éves a magyar-török diplomáciai kapcsolat, s a török és magyar barátság, szövetség veszteségek során erősödött a történelem folyamán. A köztársasági elnök elmondta, hogy Mancs kutya jelkép számunkra, a bátorság, a segítő szándék és az önzetlenség szimbóluma.

Magyarok által kimentett kisfiút látogatott meg Novák Katalin Adanában

A februári törökországi földrengés után az Életjel Mentőcsoport által kimentett kisgyermeket látogatott meg Novák Katalin köztársasági elnök Adanában.

Novák Katalin az 5 éves Ahmet Yildirimet otthonában látogatta meg és ajándékokkal lepte meg.

A kisfiú 5 napot töltött a romok alatt étlen-szomjan, mielőtt az Életjel Mentőcsoportnak sikerült kimentenie, az egyik lábát azonban amputálni kellett. A kisfiú a szüleit és testvérét is elvesztette a földrengésben.

Novák Katalin a török Nagy Nemzetgyűlés elnökével egyeztetett és földrengés által érintett területre látogat

A török parlamentben, a Nagy Nemzetgyűlésben tett látogatást Novák Katalin köztársasági elnök csütörtökön Ankarában. Az államfő Mustafa Sentoppal, a török parlament elnökével folytatott megbeszélést - közölte Farkas Vajk, a Sándor-palota kommunikációs igazgatója az MTI-vel.

Novák Katalin: a bajban és ezután is segítjük Törökországot

A magyarok a földrengés okozta bajban és a következő időszakban is segítséget nyújtanak a török embereknek - mondta Novák Katalin köztársasági elnök a Recep Tayyip Erdogan török elnökkel szerdán Ankarában folytatott megbeszélését követő közös sajtótájékoztatón.

A köztársasági elnök Törökországba utazik

Novák Katalin köztársasági elnök március 29. és 31. között a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének százéves évfordulója alkalmából hivatalos látogatásra utazik Törökországba – tájékoztatta a Sándor-palota Kommunikációs Igazgatósága kedden az MTI-t.

A közlés szerint a köztársasági elnök ellátogat többek között Ankarába, valamint az ország földrengés sújtotta területeire is.

Az államfő három napos törökországi látogatásának politikai, humanitárius és kulturális vetülete is lesz, és tükrözi majd a két ország közötti szövetségesi, baráti kapcsolatokat.

Novák Katalin fogadta Orbán Viktort a Sándor-palotában

Novák Katalin köztársasági elnök a Sándor-palotában fogadta hétfőn Orbán Viktor miniszterelnököt, aki az Európai Tanács március 23-i üléséről adott tájékoztatást – közölte a Sándor-palota kommunikációs igazgatósága az MTI-vel.

Az államfő kiemelt figyelmet fordít Magyarország európai és nemzetközi kapcsolatrendszerének erősítésére, ennek keretében kapott tájékoztatást a miniszterelnöktől az európai állam- és kormányfők múlt heti üléséről, amelyen az Ukrajnában dúló háború volt az egyik legfontosabb téma – közölték.

Ha bölcs döntések születnek Brüsszelben, azzal a helyi közösségek és Európa is gazdagodik

Átadták a mintegy 400 millió forintból kialakított turisztikai központot Barcson pénteken. Novák Katalin az eseményen azt hangsúlyozta: a beruházás jó példa arra, hogy ha bölcs döntések születnek Brüsszelben, azzal a helyi közösségek és Európa is gazdagodik.

Addig van magyar jövő, amíg vannak gyermeket vállalók Magyarországon

Az államfő kétnapos Somogy vármegyei látogatásának első napján, a somogyi vármegyeszékhely Életfa ünnepségén családok előtt úgy fogalmazott: édesanyaként tudja, mekkora felelősség gyermeket vállani. A gyermekvállalás nemcsak boldogságról, vidámságról, könnyű napokról szól, hanem nehézségekkel, problémákkal, kihívásokkal is jár, amelyekkel szembe kell nézni.

Novák Katalin telefonon egyeztetett lengyel kollégájával

A lengyel-magyar barátság napja alkalmából telefonon egyeztetett csütörtökön Novák Katalin köztársasági elnök és Andrzej Duda lengyel elnök - tájékoztatta az MTI-t a Sándor-palota kommunikációs igazgatója.

Farkas Vajk közölte: a két államfő az emléknap alkalmából megerősítette a két nemzet közötti évszázados barátság fontosságát, és biztosították egymást arról, hogy mindent megtesznek annak fenntartásáért, erősítéséért. "Olyan barátságról van szó, amely kiállta az idő próbáját, és amelyben az egymás iránti szolidaritás mindig fontos szerepet játszott" - tudatta.

A természeti kincsek és az itt élők adják Magyarország szépségét

Magyarország szépségét egyszerre adják a természeti kincsek és az itt élő emberek - mondta a köztársasági elnök csütörtökön Fonyódon a felújított Szaplonczay sétány átadásán, hozzátéve, feladatának érzi, hogy felhívja a figyelmet az ország emberi és természeti gazdagságára.

Hírek