Ugrás a tartalomra

A Világkiállítás nemcsak inspirál, hanem utakat is mutat - Sulyok Tamás megnyitotta a magyar nemzeti napot

Az Oszakai Világkiállítás nemcsak inspirál, hanem utakat is mutat, cselekvésre is ösztönöz - hangsúlyozta Sulyok Tamás köztársasági elnök a világkiállításon, megnyitva a magyar nemzeti napot.

Az államfő szerint ezen alkalmak jó lehetőséget adnak arra, hogy ügyeket megjelenítve a globális együttműködés irányába hassanak, és közös cselekvésre biztassanak.

Japánt egyedülálló kultúrájú és páratlan gazdasági teljesítménnyel rendelkező országnak jellemezte, amely tiszteletreméltó nép hazája. A köztársasági elnök szerint az a fejlődés, az az innovációs teljesítmény, amely a szigetországot a legnagyobb gazdaságok közé emelte, csodálatra méltó, s a japán teljesítmény tiszteletet vált ki mindenhol, így Magyarországon is.

Japán gazdasági és kulturális területen is ösztönzőleg hat a világra - emelte ki Sulyok Tamás.

A köztársasági elnök fontosnak nevezte a Japán és Magyarország közötti kiemelt viszony további erősítését, amire a világkiállítás is nagyszerű alkalmat ad.

Az expó központi témájára utalva az államfő elmondta: a társadalom változása új utak keresésére késztet, hogy a jövő is élhető legyen, ehhez pedig szükség van a legmodernebb technológiák használatára.

A jövőt meghatározó központi kérdések, többek között a nemzetek és kultúrák békés egymás mellett élésének előmozdítása, az emberi élet méltóságának tisztelete, valamint a Föld védelme és a környezet fenntarthatósága mellett felhívta a figyelmet a közösségek szerepére is.

Sulyok Tamás hangsúlyozta: a szívéhez legközelebb álló terület a közösségek szerepének hangsúlyozása, az élő és egymást segítő közösségek megőrzésének, létrehozásának vizsgálata.

A köztársasági elnök elmondta: láthatóan sokakat érdekel Magyarország, a magyar kultúra és kreativitás, s remélhetőleg az itt kapott élmények inspiráló hatással bírnak minden látogató számára, akár üzleti lehetőségeket, akár kulturális élményeket keres, vagy csak meg szeretne ismerni egy olyan sajátos és értékőrző közösséget, mint a magyar.

Japán és Magyarország 1869-ben vette fel a diplomáciai kapcsolatokat, azóta, több mint 150 éve mélyíti baráti kötelékeit, és a két ország a gazdaság, a politika, a kultúra és a tudomány számos területén alakított ki kiváló együttműködéseket.