Ugrás a tartalomra
Novák Katalin interjút ad az Il Messaggero c. olasz lapnak 2023.08.26.

Itt az ideje, hogy elkezdjünk a békéről beszélni – Interjú Novák Katalinnal az Il Messaggero c. olasz lapban

Vatikánváros – Egyenesen Kijevből érkezett, ahol két nappal korábban Volodimir Zelenszkijjel találkozott, imádkozott a bucsai áldozatok emlékművénél, és tapasztalatot szerzett arról is, hogyan kell óvóhelyre menekülni, ha megszólalnak a légitámadásra figyelmeztető szirénák. Novák Katalin, Magyarország elnöke tegnap reggel Rómában járt, ahol néhány óra leforgása alatt két találkozón vett részt. Első útja Ferenc pápához vezetett, akivel az utóbbi években szoros személyes kapcsolatot alakított ki, a másik megbeszélést pedig „Giorgiával” folytatta. („Vele még nagymama korunkban is barátnők maradunk” – fogalmazott.).  Ezen diplomáciai háromszög közepén az ukrajnai háború áll, annak legújabb fejleményeivel. Prigozsin halála, Európa és Kína súlya az új világrendben, és természetesen Zuppi bíboros missziójának soron következő állomása is szóba került. Az Il Messaggero hazautazása előtt beszélgetett Novák elnök asszonnyal.

-    Elnök asszony, lát teret a békére?

Kijevben négyszemközti megbeszélést folytattunk Zelenszkij elnökkel, és egyetértek, itt az ideje, hogy elkezdjünk a békéről beszélni. Ebben Ferenc pápával is teljesen egyetértünk. Egyelőre nem tudok konkrét béketervről beszélni, de abban biztos vagyok, hogy most közelebb vagyunk ahhoz, hogy konkrét lépéseket tegyünk a béke irányába, mint négy hónappal ezelőtt, a Szentatya budapesti látogatásakor. Ennél többet azonban nem mondhatok.  

Mit gondol, Vlagyimir Putyin meggyengül vagy megerősödik Prigozsin halálával? Felgyorsíthat ez egy esetleges a tűzszünetet?

Sokan hajlamosak leegyszerűsíteni a történéseket; ez egyfajta vágyvezérelt gondolkodás is lehet, amikor azt látjuk a történésekbe, amit látni szeretnénk. Éppen ezért semmiképpen sem tekinteném Prigozsin halálát Putyin meggyengülésének. De azt sem gondolom, hogy emiatt változtatni kellene azon álláspontunkon, miszerint egyértelműen elítéljük Oroszország ukrajnai agresszióját.  

Mi fog történni ezek után Oroszországban?

Attól tartok, hogy Moszkva egy hosszú háborúban érdekelt.  Egyelőre keresem azokat a jeleket, amelyek abba az irányba mutatnak, hogy Oroszország készen áll a béketárgyalásokra.

Láthatók ilyen jelek?

Ahogy mondtam: keresem őket.

A Wagner-csoport alapítójának halálával lehetséges, hogy erősödni fog az Európába irányuló menekültáradat?

Mindezidáig az Európa szívét sújtó problémákra összpontosítottunk, ezért kevés figyelmet szenteltünk az afrikai konfliktusoknak, amelyek felszínre hozták egyes külföldi szereplők, például a Wagner-csoport szerepének kérdését is.  Nem számítok arra, hogy e jelenség egyik napról a másikra véget érne.  Az Afrika felől áramló migrációs nyomás ugyanis máris felerősödött: ha rátekintünk a bevándorlási adatokra, ez teljesen világosan látszik. Olaszországban ráadásul különösen nagymértékű ez a növekedés. Egyetértek Giorgiával, hogy közösen kell megfékeznünk az afrikai országok destabilizációját. Ferenc pápának ugyanez a világos elképzelése a helyzetről, amiben egyet is értünk.

Ferenc pápa minden diplomáciai eszközt szeretne felhasználni, hogy a felek között a fegyverszünet elérésére és a tárgyalások megkezdésére alkalmas légkört teremtsen.  Elküldte Zuppi bíborost Kijevbe, Moszkvába és Washingtonba, most pedig arra vár, hogy Pekingbe repülhessen. Működhet ez a stratégia?

Működnie kell! Hívő emberként bízom abban, hogy a pápa a Jóistentől megkapja a szükséges erőt ahhoz, hogy a közjó érdekében cselekedjen. Ő mindenkivel beszélni akar. Biztos vagyok benne, hogy ez sikerülni is fog, éppen ezért Ferenc pápa kulcsszerepet kap a béketárgyalásokban. Bizakodó vagyok, hogy hamarosan változás lesz e téren. Önmagában már az is fontos eredmény és pozitív jel, hogy Zuppi bíborosnak sikerült fontos szereplőkkel tárgyalnia, és nem lesz ez másképp Kínában sem. Ez nagyon lényeges mozzanat. Minderről beszéltünk ma reggel, de ennél többet nem mondhatok.

Ferenc pápa a lisszaboni Világifjúsági Találkozón felhívást intézett Európához, hogy „legyen bátorsága meggyújtani a remény sugarait és eloltani a tűzfészkeket”. Azt is mondta, hogy hiányoznak „a béke bátor útjai”.  Tett személyesen utalást valakire?

A békéhez is bátorság kell, és sajnos csak kevesen járnak ezen az úton. E nélkül márpedig nem lehet messze jutni, szükség van tehát az irányváltásra ahhoz, hogy megállítsuk a fegyverek tombolását. Az igazságos béke feltételeit csak a tárgyalóasztalnál lehet kimunkálni. Természetes, hogy Ukrajna megvédi magát, és ebben támogatnunk kell.  E ponton óvatosnak kell lennünk, és el kell ítélnünk minden támadást, amelyet elszenved.

Zuppi bíboros erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy hazatérhessen az oroszok által elhurcolt közel húszezer ukrán gyermek. Ön szerint hogy áll ez a folyamat?

Ukrajnában ezzel a kérdéssel is foglalkoztam. Három gyermek édesanyjaként át tudom érezni a helyzetet. Ezek a gyermekek elvesztették a gyerekkorukat, és a jövőjüket is elveszíthetik. Ahhoz, hogy az elhurcolt gyerekek hazajuthassanak, szükség van az oroszokra is, politikai akaratra Oroszország részéről és egy közvetítőre. Zuppi bíboros éppen ezen dolgozik.

Érintették a pápával a klímaváltozás ügyét is?

Hosszan beszéltünk erről. A Szentatya elmondta, hogy új enciklikán, a Laudato Si folytatásán dolgozik, amelyet Szent Ferenc ünnepén, október 4-én tesznek majd közzé. A Laudato Si 2015-ben látott napvilágot, azóta sok minden változott a világban, ezért úgy gondolja a Szentatya, hogy naprakésszé kell azt tenni. A Laudato Si-ben tárgyalt kérdésekhez képest új témákat is érint majd, de azok részleteiről nem beszéltünk.

Ön jól ismeri Giorgia Melonit: az Önök kapcsolata baráti, amely túlmutat a politikán. Hogyan ismerkedtek meg?

Sok évvel ezelőtt találkoztunk, amikor ő még egy alig 4 százalékos párt vezetője volt, én pedig egy Olaszországból nézve kevésbé fontos ország államtitkára voltam. De tudom, hogy nagymama korunkban is barátnők leszünk.

Mindkettejüknek sikerült jó személyes kapcsolatot kialakítaniuk a pápával: hogyan lehet e diplomáciai háromszöget a béke szolgálatába állítani?

A Szentatyával több alkalommal beszéltünk a női vezetőkről. Meggyőződésem, hogy a nők jelentős szerepet tölthetnek be konfliktusok idején, mert nagymértékben képesek hozzájárulni annak feloldásához. Ez a veleszületett empátiának és az anyai ösztönnek köszönhető. Tudják, hogy gyermekeket kell a világra hozniuk, anyaként pedig az a legfontosabb, hogy ne konfliktusokat keressenek, hanem megoldják azokat. Talán ez az a hozzáállás, amely alapvetően meghatározza a cselekedeteinket.

Hogyan ítéli meg Giorgia barátnője teljesítményét?

Nehéz örökséget kapott. Véleményem szerint jó munkát végez, bölcs, őszinte, szereti a népét. A népe érdekében hozza meg a döntéseit. Nincs ellentmondás az ígéretei és tettei között. Bízom benne, hogy Olaszországot Meloni vezetése alatt a stabilitás jellemzi majd.

Az eredeti olasz nyelvű interjút ITT olvashatja.