Skip to main content

Az igazság érvényre juttatása a bírói hivatás örök mércéje

Az önálló igazságszolgáltatás mai demokratikus, jogállami létünk nélkülözhetetlen eleme – jelentette ki Sulyok Tamás köztársasági elnök.

Az Országos Bírósági Hivatal bíróságok napja alkalmából rendezett ünnepségen a köztársasági elnök beszédében hangsúlyozta: „a bíróság törvényileg szabályozott működése alkotmányos alapértékünk, a jogegyenlőség záloga az állampolgárok számára.”

Az államfő szerint az önálló igazságszolgáltatás, amelynek előképe a kiegyezés korában született meg, mai demokratikus, jogállami létünk nélkülözhetetlen eleme.

„Az állam életének és a társadalom erkölcsének irányt mutató felelős bírói munka megköveteli az önállóság garanciáit, ezek ma is biztosítottak – mondta az államfő, hozzátéve –, a bíróságok három védőbástyája, a függetlenség, a pártatlanság, az elmozdíthatatlanság elve és alkalmazásának elsődlegessége rendíthetetlen.”

„A jogállami előírások mentén működő jogrend megtartása önmagában is tekintélyt parancsoló, azonban van, ami még hozzájárul ehhez – közölte az államfő, kiemelve –, az igazságszolgáltatásban részt vevő bírók sohasem mellőzhetik magát az igazságot, ennek keresése és lehetőség szerinti érvényre juttatása hivatásuk örök mércéje.”

Az államfő emlékeztetett, hogy a viták rendezése, a jog és igazság érvényesítése régen és ma is központi kérdés az embereknek.
„A bírói ítélettől várjuk ma is az igazság kimondását, egy-egy kötelezően elfogadandó döntés meghozatalát, emberi sorsok, fontos vagyonelemek jövőjének meghatározását, számos komoly kérdésnek a megválaszolását” – tette hozzá.

„A bírói pálya betöltéséhez sok képesség és készség szükséges – mutatott rá az államfő, hozzátéve –, a bíró legyen gyors, de alapos, a jogban jártas, de semmiképpen sem részrehajló, és mindenekfelett igazságos, egyben jó hírű és feddhetetlen személy. Olyan ember, aki átlát a bonyolult helyzeteken, és hamis állításokkal meg nem téveszthető, egyszerre méltányos és együttérző.”

Sulyok Tamás elmondta: a bírók nem csupán a rossz ellen küzdenek, hanem a jóért fáradoznak. Megvédik a társadalom békéjét, rendjét és nyugalmát. Kinyilvánítják, hogy viszonyítási pontunk a rend, a normalitás és a rendezettség, kitűzött célunk az igazságosság, az állampolgárok boldogulása.

„Az alapvető értékek minél teljesebb megvalósításához fontos, hogy tudatosítsuk szerepüket, mindenki számára érzékelhető előnyeiket – mondta az államfő, kiemelve –, ennek része az is, hogy megbecsüléssel tekintsünk a jogállamiságunk őreiként szolgáló bíróságokra.”